Smrčanje pri otrocih: poznate vzroke in kdaj postane nevarno?

Smrčanje pri majhnih otrocih je lahko povsem nedolžno (in pogosto celo prisrčno), včasih pa je lahko tudi pomemben diagnostični znak, ki lahko razkrije resnejše zdravstvene težave. Kdaj je zaradi smrčanja otroka priporočljivo obiskati zdravnika? In kateri nasveti vam lahko pomagajo, da bi vaš otrok prenehal smrčati?

chrapenie-u-deti

Kako nastane smrčanje?

Smrčanje je neprijeten in moteč zvok, ki nastane, ko zrak med spanjem prehaja skozi žrelo in pri tem povzroči vibriranje določenih delov dihalnih poti.

Vzroki smrčanja pri otrocih

Najpogostejši vzrok smrčanja je ovira, ki preprečuje nemoten prehod zraka skozi dihalne poti (na primer za sluz ali slino), vendar je za smrčanje lahko odgovorno tudi preveč suho in v bistvu "zlepljeno" grlo. Smrčanje je tudi stranski produkt kajenja ali debelosti, vendar pri otrocih takšni vzroki niso tako pogosti. Smrčanje se lahko pojavi ne glede na to, ali otrok ponoči diha skozi usta ali nos.

Najbolj prodajane otroške vzmetnice

 

Nedolžno smrčanje pri otrocih se lahko pojavi v bistvu vedno, ko so bolni. Drugi razlogi so lahko nezadosten tonus nebninskih, žrelnih in jezikovnih mišic, prevelik jezik, pa tudi tumorji in ciste na žrelu. Med najpogostejše vzroke spadajo hipertrofične nebninske mandlje. Poleg teh vzrokov lahko smrčanje povzročajo tudi druge stvari, kot so preveč suh ali nasprotno preveč vlažen zrak, različne alergije (na prah, pršice), pa tudi uživanje nekaterih jedi in pijač.

Smrčanje kot znak resnejše težave

Če se smrčanje pojavi občasno, na primer ob bolezni, in v nekaj dneh izgine, ni razloga za paniko. Če pa smrčanje traja dlje kot 10 dni in je poleg tega povezano tudi s težavami, kot je spalna apneja, se posvetujte z otrokovim pediatrom, ki vas bo po potrebi napotil na nadaljnje preiskave. Te lahko odkrijejo vzrok smrčanja, ki je pogosto povsem neškodljiv. Doma pa lahko o vzroku le ugibate.

Ko smrčanje kvari spanec tudi drugim

Smrčanje ne zmanjšuje kakovosti spanja le vašemu malemu zakladu, ampak tudi vam, morda drugim otrokom. V odrasli dobi ljudje pogosto opravijo različne kure ali celo operacije za odpravo vzrokov smrčanja. Otrokom pa nikakor ne dajajte v nos nobenih čudežnih čepkov ali nalepk na pregrade, ki naj bi pomagale razširiti dihalne poti in tako preprečiti smrčanje.

Preprosti nasveti proti nočnemu smrčanju otrok

Idealna temperatura za spanje je okoli 18 stopinj. Vlažnost v prostoru naj bo med 40 % in 60 %. Preden otroke položite k spanju, otroško sobo temeljito prezračite z odprtimi okni na stežaj in jim pustite celo noč odprto mikroventilacijo (da, tudi pozimi). Če imate vgrajen sistem rekuperacije, ta poskrbi za stalno svež zrak brez dodatnega prezračevanja. Če otroci spijo na stari vzmetnici, ki je lahko polna pršic in prahu ter povzroča alergijske reakcije, otekanje sluznic in posledično smrčanje, zamenjajte jo za novo otroško antialergijsko vzmetnico. Preverite tudi, ali se v prostoru nahaja plesen, ki bi lahko dražila dihalne poti. Če smrčanje kljub temu ne preneha, se obrnite na zdravnika.

Otroški kompleti za posteljice