Kakšen je najboljši in najslabši položaj za spanje?

Najti idealen položaj za spanje ni enostavno. Položaj, v katerem spimo, ima skupaj z drugimi dejavniki, kot so na primer kakovost vzmetnice, količina kisika v prostoru, temperatura, hrana, ki ste jo zaužili pred spanjem, količina kofeina v krvi in z mnogimi drugimi, izrazit vpliv na to, kako se naspimo. Pozor, poleg tega, ali se zjutraj počutimo polomljeni, ima položaj pri spanju vpliv tudi na funkcionalnost nekaterih organov. Brez nadaljnjih nepotrebnih besed si poglejmo, v kakšnem položaju bi (ne)smeli spati.
poloha-pri-spanku

Mnogi izmed nas se pogosto ne morejo dobro naspati

Gotovo to poznate. Kupite si kakovostno vzmetnico, anatomski vzglavnik, izogibate se modri svetlobi, ne jeste zvečer težke hrane, pred spanjem morda tudi meditirate ali berete, sobo ali spalnico imate dobro prezračeno, preprosto upoštevate vse nasvete, ki smo jih že večkrat obravnavali na našem blogu. Kljub temu pa se zjutraj zbujate polomljeni, utrujeni, morda celo hripavi ali zamašeni ali z bolečinami v trebuhu. Seveda, lahko gre tudi za kakšno bolezen, zato tega nikakor ne smete podcenjevati, vendar je zelo verjetno tudi to, da spite v napačnem položaju.

Pravilen položaj pri spanju

Pravilen položaj pri spanju – kateri je najboljši? Na to vprašanje ni enoznačnega odgovora. Nekateri položaji so boljši, drugi slabši. Strokovnjaki se večinoma strinjajo, da je najboljši položaj za spanje na boku, sledi spanje na hrbtu in na tretjem mestu je spanje na trebuhu. Vsi trije pa imajo svoje AMPAK.

Spanje na boku

Pri spanju na boku je precej pomembno tudi, na katerem boku spite. Medtem ko spanje na levem boku povzroča večji pritisk na jetra, pljuča in želodec, ne bi smeli spati na desnem boku, če vas muči zgaga. Na levem boku se priporoča spanje v nosečnosti za boljši krvni obtok dojenčka. Pri spanju na boku je primerno imeti med koleni vzglavnik ali odejo.

Spanje na boku ni primerno za zelo trdo/zelo mehko vzmetnico

Pri spanju na boku igra pomembno vlogo tudi izbira vzmetnice glede na trdoto. Prav pri spanju na boku se lahko hrbtenica najbolj deformira, in to v primeru spanja na pretrdi ali premehki vzmetnici. Pretrda vzmetnica ne omogoča našemu telesu naravno stisniti vzmetnice, zaradi česar ostanejo glava in noge nizko, sredina telesa pa visoko. Na mehki vzmetnici se najtežji del telesa spusti globoko pod raven glave in nog, kar ponovno povzroči bočno deformacijo hrbtenice.

Spanje na hrbtu

Pri spanju na hrbtu z iztegnjenimi nogami se priporoča, da pod kolena položite valjast vzglavnik, da se vam spodnji del hrbta ne bi odlepil od podlage, kar bi ustvarilo prevelik pritisk na hrbtenico in zjutraj se boste skoraj zagotovo zbudili z bolečinami v križu. Če spite na hrbtu, vam lahko med prehladom zlahka stečejo sluzi v grlo in z odprtimi usti si boste med nočjo še bolj izsušili in razdražili sluznico. Poleg tega boste pri spanju na hrbtu skoraj zagotovo smrčali.

Kakovostne vzmetnice Aloe vera

 

Spanje na hrbtu kot najboljši položaj za spanje

Kljub številnim nasprotujočim si raziskavam se spanje na hrbtu označuje kot najbolj naraven položaj za počitek. Ni zato presenetljivo, da dolgotrajno ležeči pacienti preživijo 24 ur na dan prav na hrbtu. Nepokretne paciente je v takem primeru seveda potrebno polagati, da se prepreči nastanek preležanin. Če vi ali vaš bližnji preživite daljše obdobje okrevanja prav ležeč na hrbtu (na primer tudi le z zlomljeno nogo), priporočamo uporabo antidekubitusne vzmetnice.

Spanje na trebuhu

Ta se izmed vseh treh priporoča najmanj, vendar ima eno veliko prednost. Med spanjem na trebuhu pride do velikega olajšanja bolečin v hrbtu, ki jih povzroča na primer sedeči življenjski slog. V resnici pa je pri spanju na trebuhu ponovno velik pritisk na spodnji del hrbtenice. Pri obračanju glave na stran trpi celotna hrbtenica.

Pri spanju na trebuhu trpi celotno telo

Spanje na trebuhu je povezano z obrazom, položenim na vzglavnik, kar močno vpliva na hitrejše nastajanje gub. Pri spanju na trebuhu trpijo tudi vaša stopala. Če jih imate napeta, pride do preobremenitve ahilove tetive, in če ste, nasprotno, naslonjeni s prsti na vzmetnico, se preobremeni plantarna fascija (lok) vašega stopala. Pri obračanju ene noge na stran in upogibanju kolena pride do neenakomernega pritiska na boke. Če poleg tega pri spanju na trebuhu uporabljate tudi vzglavnik, se vratna hrbtenica močno deformira in zjutraj se lahko zbudite z glavobolom. Če lahko zaspite le na trebuhu, poskusite spati na ravni in trdni podlagi ali trdi vzmetnici brez vzglavnika. Ležanje na trebuhu pa je odličen sprostitveni položaj v primeru, da imate stopala prosto spuščena na koncu postelje in glavo v vzglavniku v obliki kroga ali podkve, podobno kot na masažni mizi.

Najslabši položaj pri spanju

Kateri je popolnoma najslabši položaj za spanje? Če izpustimo različne akrobatske elemente, ki jih lahko pokažejo ljudje po prekomernem uživanju nekaterih pijač, je najslabši položaj za spanje zagotovo v sedečem položaju oziroma v nekem hibridnem položaju med sedenjem in ležanjem, kjer je celoten hrbet zaobljen. Če se po prebujanju iz takega položaja (na primer) na kavču ne morete v prvem trenutku niti postaviti, je to zato, ker pri njem neverjetno trpi celotna hrbtenica.

Pravilen položaj glave pri spanju

Lahko rečemo, da je najboljši položaj pri spanju tisti na desnem boku. Kaj pa z glavo? Da pri spanju na boku ne bi prišlo do deformacije vratne hrbtenice, je potrebno pod glavo podložiti trden anatomski vzglavnik. In da se vam sredina telesa ne bi zarezala v vzmetnico, kar bi spet povzročilo deformacijo spodnjega dela hrbtenice, je najbolje spati na čim trši vzmetnici.

Kakovostne vzmetnice 180x200