Nasveti in triki, kako naučiti otroka spati v svoji posteljici

Veliko staršev si že od rojstva razvije navado, da njihov otrok z njimi deli zakonsko posteljo. To ni izrecno slabo, vendar se lahko z naraščajočo starostjo življenjski prostor tudi na najbolj radodarni zakonski postelji vse bolj zmanjšuje in pogosto postane prva žrtev očka, ki hočeš nočeš mora spati na kavču ali v delovni sobi. V članku smo za vas pripravili nekaj preprostih nasvetov, s katerimi boste svoje otroke naučili ne le spati, ampak tudi zaspati v posteljici.

dieta-v-postielke

Kako naučiti otroka spati v posteljici?

Takoj na začetku moramo napisati, da nasveti, navedeni v našem članku, niso zagotovljeni recepti za uspeh. Medtem ko lahko en trik deluje na 100 otrok od 100, drugi morda ne bo deloval pri večini od njih. Vsak otrok je individualen in edinstven, vsak se na prvo zaspavanje v otroški posteljici odzove popolnoma drugače. Preizkusite različne nasvete in če otrok nanje slabo reagira, ga ne silite po nepotrebnem. Lahko jih poskusite znova čez nekaj dni ali tednov.

Nasveti za novorojenčke

Najboljše obdobje za naučiti vašega otroka zaspati samostojno v svoji posteljici je čas takoj po rojstvu. Verjetno boste uživali tudi v tistih trenutkih, ko boste svoj mali zaklad uspavali v naročju, vendar med priljubljene načine spada tudi uspavanje v vozičku ali v posteljici. Prav majhne otroke je dovolj, da jih po hranjenju in previjanju položite v posteljico ali voziček, jih morda malo zanihaš in čez trenutek že spijo. Če se poleg tega od samega začetka navadijo, da po polaganju zapustite sobo, s tem v starejši dobi ne bodo imeli težav.

Kako naučiti zaspati v posteljici enoletnega otroka?

Če ste otroka do enega leta težko uspavali ali ga celo pustili spati z vami v zakonski postelji, je prehod na samostojno zaspavanje v posteljici lahko nekoliko težji, vendar ne nemogoč. Prvi nasvet je, da otroka seznanite s posteljico tudi izven časa spanja, torej jo uporabljate kot varno ograjo za igro, ko na primer potrebujete dokončati kosilo ali skočiti na stranišče. Drugi preverjen nasvet je uspavati otroka v posteljici med popoldanskim spanjem, in šele po nekaj dneh to poskusiti ponoči. Posteljica je lahko mirno v vaši spalnici in med zaspavanjem ste lahko pri otroku. Ko se otrok navadi na to, lahko zapustite spalnico takoj po njegovem polaganju v posteljico.

Kakovostne otroške posteljice

 

V kateri starosti bi moral otrok že spati sam?

Ne obstaja noben točen čas, vendar je okoli dveh let otrok že dovolj velik, da v zakonski postelji zavzame veliko prostora in vam ne dovoli dobro spati. V tej starosti lahko že počasi delate na premiku otroka v svojo sobo, še posebej, če je na poti še en potomec, s katerim bi se lahko ponoči medsebojno motila.

Je dobro pustiti otroka jokati?

Gotovo vam je prišlo na misel, da ima naš nasvet pustiti enoletnega otroka v posteljici zaspati samega in zapustiti spalnico eno luknjo. Pravilno, otrok bo zagotovo jokal. Mnenja o jokanju se razlikujejo. Medtem ko starši trdijo, da je dovolj preživeti en ali dva dni in otrok se res izjoče in navadi, strokovnjaki dvigujejo opozorilni prst nad možno psihično škodo otroku. Prav zato imamo tukaj še en tip, ki vam bo pomagal otroka osamosvojiti, mu dovolil malo jokati, vendar pri tem ne tvegate nobene travme:

Ko otrok začne po vašem odhodu jokati, ga pustite jokati eno minuto. Po vrnitvi ga lahko tolažite dve minuti. Nato spet odidete in ga pustite jokati malo dlje. Intervale nenehno podaljšujete (2, 5, 10 minut) in po vrnitvi vedno otroka tolažite omenjeni 2 minuti. Kakšen je smisel tega? Otrok bo razumel, da niste izginili, in da mu v primeru potrebe pridete na pomoč. Tako ne tvegate travme zaradi nenadne ločitve. Prav tako pa pustite otroka preživeti nekaj časa sam, za katerega ugotovi, da je varen in se nima česa bati. Že pri tretjem-četrtem intervalu bo otrok verjetno prenehal jokati prej, kot bi prišli k njemu. Pri naslednjem uspavanju bo verjetno spet minuto ali dve jokal in na koncu zaspal. Če pa bi jokal dlje (na primer tistih 10 minut), ima verjetno kakšen drug problem (nekaj ga boli, je lačen, itd.) in vaša naloga je takrat priti, poskusiti rešiti problem in ga znova poskusiti pustiti zaspati samega.

Otrok mora imeti udobje

Poleg polnega trebuščka in praznega črevesja mora imeti otrok tudi suho plenico, dobro prezračeno sobo, prijetno sobno temperaturo (18-20 stopinj), mehko in dišečo posteljnino, pa tudi udoben otroški vzmetnico. V popolnem udobju otroci zaspijo veliko hitreje in zaradi kakovostne vzmetnice se vam ni treba bati nepravilnega razvoja njihove hrbtenice ali kasnejših zdravstvenih težav. Če bi potrebovali nasvet pri izbiri vzmetnice ali dodatkov, nas ne oklevajte kontaktirati.

Vzmetnice za otroško posteljico